google-site-verification=q-GccQGuRvKWzIjXdNz08i1DO8W939MT4IFWl821da0
ارزیاب شرایط خط لوله - داده بردار خطوط لوله - PCM

نشت یاب خطوط لوله

نشت خطوط لوله همواره عواقب جدی را به همراه داشته ‌است. عواقبی همچون آلودگی محیط‌زیست، آسیب‌های انسانی، خسارات مالی، آسیب‌ به اعتبار بهره برداران و ... که هرکدام به نوبه خود هزینه‌های پاک‌سازی زیادی را به به بهره برداران وارد می‌کند. حتی یک نشت کوچک نیز می‌تواند خطرات بسیاری را در محدوده خطوط لوله ایجاد کند، به‌خصوص زمانی که سیالات خطوط لوله، وارد سیستم توزیع آب شود. این موضوع می‌تواند کل منطقه محلی را با خطرات جدی روبه‌رو کند.
به‌منظور جلوگیری از این خطرات، آسیب‌های واردشده به خطوط لوله و نشتی آن‌ها باید به سرعت تشخیص داده شوند. از طرفی مکان نشتی باید به دقت تعیین شود تا سرعت و کارایی عملیات پاک‌سازی خط لوله افزایش یابد.
ساده‌ترین روش تشخیص نشتی در خطوط لوله، بررسی میزان ورودی و خروجی سامانه است. با این‌حال، با وجود کشف نشتی در خطوط لوله، مکان نشتی مبهم همچنان خواهد ماند. امروزه، روش‌های بازرسی درون خطوط لوله برای تعیین محل دقیق نشتی، غالبا به دلیل خطای کمتر و مقاومت بیشتر نسبت به شرایط محیطی، بیشتر مورداستقبال قرارگرفته‌اند.
شرکت سدکو به لطف تحقیقات فراوانی که در این حوزه داشته، در حال توسعه‌ي روشی نوین و کارآمد برای نشت‌یابی خطوط لوله است. نشت‌یاب شرکت سدکو، از چهار دیسک تشکیل شده‌ و اختلاف فشار بین دیسک‌های جلویی و دیسک‌های پشتی، نشان‌دهنده احتمال نشتی در خطوط است. اندازه‌گیری فشار توسط سنسورهای تعبیه‌شده انجام می‌شود. داده‌های حاصل از داده‌برداری سنسورهای فشار، بر روی برد ذخیره شده و مکان‌یابی داده‌ها به وسیله‌ي ادومتر همراه نشت‌یاب انجام می‌شود.
دستگاه نشت‌یاب شرکت سدکو در مرحله آزمایش میدانی و اصلاحات نهایی قرار دارد. امید است که این محصول به‌ زودی آماده‌ي استفاده در خطوط لوله باشد و با بهره‌گیری از آن از هدر رفت منایع کشورمان جلوگیری شود.